A D-vitaminról nőknek

Három óra alvás után kaptam egy kérdést, hogy tudok-e valamit miómára. Akkor azt a választ adtam, hogy utána kell kérdezzek. Töredelmesen bevallom, hogy a miómát a mielómával kevertem össze, bár nem ugyanaz, de mindkettő szörnyű dolgokat tud csinálni.

Szóval van nekem egy onkológus főorvos barátom, aki ráadásul specialista is, így mielőtt bármit válaszolok, megkérdezem őt.

Mióma

A mióma a méh belsejében növő jóindulatú daganat, mely főleg izomból és rostos szövetekből áll. A problémát nem mindig lehet észrevenni, hiszen nem minden esetben okoz tüneteket, így gyakran megesik, hogy más okból végzett kismedencei ultrahang során fedezik fel. Ha mégis okoz panaszokat, az általában alhasi fájdalom, menstruációs zavarok, gyakoribb vizelési inger. Méretüket tekintve igen változatos képet mutatnak, a pár milliméterestől az ökölnyi méretűig is terjedhet.

A főorvos barátom szerint minden nőnek lehet, olyan mint a megfázás.

A mióma kialakulásának esélyét nagyban növeli a D-vitamin hiánya, hiszen ösztrogéndominanciát okozhat (az ösztrogén hozzájárul a jó-és rosszindulatú daganatok megjelenéséhez). Jó hír azonban, hogy a megfelelő D-vitamin ellátottság nem csak preventív értékkel bír, hanem a pótlása segíthet a mióma méretének csökkentésében is.

A D-vitamin az egyik legfontosabb vitaminunk, mely nem csupán az immunrendszerünk és a csontjaink egészségéhez járul hozzá, de a nőgyógyászatban is igen fontos szerepe van, hiszen nélküle több kóros állapot is kialakulhat.

Endometriózis

Az endometriózis igen fájdalmas betegség, melytől sajnos egyre több nő szenved. Ilyenkor a méh nyálkahártyája olyan helyeken is megjelenik a hasüregben, mely nem a természetes közege. Mivel ugyanúgy reagál a hormonális változásokra, mint a méh belsejében, vagyis vastagszik, leválik, így komoly problémákat okozhat, ha máshol is jelen van. Az endometriózis egyik provokáló tényezője a D-vitamin hiánya.

A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című lapban lévő tanulmány szerint a D-vitamin hatással van a méhnyálkahártya-sejtek gyulladására, valamint az abnormális sejtek elszaporodására. Azonban érdemes tudni, hogy több kutatás is folyt a témában, és van, hogy ellentmondásos információkat kaptak a kutatók, ezért még több vizsgálatra van szükség.

PCOS

A PCOS nagyon sok nőt érint, mely a meddőség és a menstruációs zavarok egyik vezető oka. Ilyenkor a jelen lévő hormonális eltolódások miatt nem tud kialakulni egy repedésre kész, domináns tüsző, hanem több kisebb-nagyobb ciszta keletkezik a petefészkekben. Statisztikák szerint a PCOS-ban szenvedő nők körülbelül 67-85%-a D-vitamin-hiányos.

Hogy miért is okozhat PCOS-t, annak háttere többrétű: egyrészt a csökkent D-vitamin-szint hozzájárul az IR, azaz inzulinrezisztencia kialakulásához, ami gyakran PCOS-t eredményez, másrészt az LH/FSH hormonok egyensúlyát is kibillentheti, ráadásul a D-vitamin-hiány hozzájárul az androgén hormonok túlsúlyba kerüléséhez is – mondja dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza. 

HPV, rosszindulatú nőgyógyászati daganatok

A kutatók szerint a D-vitamin hiánya a HPV-fertőzés, és bizonyos daganatok esélyét is növeli. Ennek pontos oka egyelőre nem ismert, ám valószínűleg a D-vitamin így nem tud kellően hozzájárulni a gyulladáscsökkentő és immunszabályozó folyamatokhoz, valamint nem képes mérsékelni megfelelően az ösztrogénszintet, mivel a magas ösztrogénszint megnöveli a daganatok fellépésének rizikóját. Tanulmányok szerint főleg a méhnyakrák, a petefészekrák és a mellrák prevenciójában van nagy szerepe a megfelelő D-vitamin-ellátottságnak.

A listát nagyon sokáig lehetne folytatni. Ha azt hiszed, hogy sok D-vitamin van benned, különösen nyáron, akkor azt tanácsolom, hogy keress egy labort, ahol megnézik. Nem hiszem, hogy nagy zsákbamacskát árulok el azzal, hogy még nyáron sem lesz magas. Inkább megfelelő szintű, most meg nagyon-nagyon alacsony.

Vélemény, hozzászólás?